תואר שלישי

להרשמה

תהיתם פעם מהו טקסט ומי מוסמך לפרש אותו? איך יודעים האם שפה מתארת מציאות? מה מקודד בדימוי חזותי? מתי ביקורת אינטלקטואלית הופכת לביקורת פוליטית?

אצלנו בתוכנית, תרבות היא לא רק הסדרות שאנחנו צופים בהן, או המוזיקה שאנחנו אוהבים, אלא מכלול הפעילויות האנושיות המתבטאות בשפה, בדימויים חזותיים, בטקסטים ובהתנהגויות היומיומיות שלנו. לכן אנחנו התוכנית היחידה בארץ אשר משלבת בין תחום לימודי התרבות לבין תחום לימודי הפרשנות (הרמנויטיקה) ובכך אנחנו מובילים את הסטודנטים והסטודנטיות שלנו לכתוב מחקרים מגוונים, יצירתיים ובינתחומיים ברמה הגבוהה ביותר.

 

תואר שלישי (דוקטורט) בלימודי פרשנות ותרבות

מסלול הדוקטורט מיועד למועמדים ולמועמדות שסיימו לימודי תואר שני עם תזה בהצטיינות בתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות או מחוץ לה, ואשר מגלים רצון ויכולת לביצוע מחקר בינתחומי. המסלול מכשיר את הסטודנטים ואת הסטודנטיות להבנה עמוקה של המרחב הפרשני והתרבותי על מכלול היבטיו ומלווה אותם בתהליך כתיבה של עבודת הדוקטורט ברמה אקדמית גבוהה.

מה חוקרים אצלנו בתוכנית?

ההנחה הבסיסית שלנו היא כי ניתן לפרש ולחקור את רוב הדברים כתופעה תרבותית באופן המשלב בין נקודות מבט שונות. בזכות רוחב היריעה התיאורטי והמתודולוגי, הדוקטורנטים והדוקטורנטיות נהנים מחופש יוצא דופן בבחירת נושאי הכתיבה ובאופן הגישה אל מושאי המחקר. בתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות קיימת האפשרות לכתיבת דוקטורט מאמרים (כמפורט בהמשך).

דוגמאות למחקרים אשר נכתבים אצלנו בתוכנית: 

בין פוסט אופנה למרחב אזרחי גלובלי: הג'ינס בישראל בעשורים האחרונים  |  משמעויות העירום בתרבות הישראלית  |  משפט. שפה. רגש ביטויים של רגש במעשה השיפוטי בישראל  |  הפרעה בעיבוד החושי – עיון פילוסופי, פסיכואנליטי, מוסיקלי  |  לרשימה המלאה של המחקרים הנכתבים בתוכנית לחצו כאן

על חוויית הלימודים בתוכנית

כדי לאפשר ניתוח רחב ומעמיק עבור תופעות תרבותיות מגוונות, הלימודים בתוכנית כוללים קריאה מרובה בטקסטים קאנוניים ובתיאוריה עכשווית. אצלנו לא סתם לומדים טקסטים – לומדים לשאול שאלות על המציאות, לנתח אותה, ולהבין אותה טוב יותר ולכן השיעורים שלנו מתנהלים במתכונת של דיון. ​​​​​​הקורסים כוללים ביצוע מטלות אשר מחדדות את יכולת הטיעון והכתיבה של הסטודנטים והסטודנטיות ובכך סוללות עבורם את הדרך לכתיבת המחקר. 

בנוסף על החובות האקדמיות, הלימודים בתוכנית מאפשרים לקחת חלק בפעילויות אינטלקטואליות נוספות כגון: הפורום הישראלי לפנומנולוגיה, כנסים, השקות של ספרים חדשים, אירוח של סופרים וסופרות, קבוצות מחקר, קבוצות קריאה ועוד.

הסטודנטיות והסטודנטים אצלנו בתוכנית הינם בעלי קריירות עשירות בתחומים שונים ועל כן הלימודים בתוכנית מתקיימים בשני ימי לימוד קבועים (שלישי ורביעי), כך שניתן לפרוס אותם באופן כזה אשר מאפשר להגיע לאוניברסיטה פעם בשבוע

מתעניינים ומתעניינות בתוכנית? אנחנו מזמינים אתכם ואתכן להגיע לאחד ממפגשי הקולוקוויום שלנו! ללוח הקולוקוויום תשפ״ד לחצו כאן

 


״הכלים שקיבלתי בתוכנית, מסייעים להבין את הרעיונות שעומדים מאחורי המתחים והמאבקים החברתיים של התקופה והופכים אותי לעורכת דין טובה יותר״

ע״וד שרית סולמי, עורכת דין וסטודנטית במסלול לתואר שני


״הקורסים בתוכנית מגוונים מאוד וכוללים מסורות חשיבה מרכזיות בתחום מדעי האדם. אחרי הקורסים האלה – כל תופעה אנושית זוכה למבט מפוכח יותר.״

רועי יוסף, מחזאי ודוקטורנט בתוכנית


״בחרתי ללמוד בתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות מכיוון שחיפשתי מסלול שמשלב בין כמה תחומי דעת.״

נמרוד מישורי, פסיכולוג ודוקטורנט בתוכנית


 

מה עושים עם זה?

אצלנו בתוכנית תצללו לעומק התפיסה האנושית ותלמדו לפרש טקסטים – מהקלאסיקות הספרותיות וההגותיות של העבר, דרך העיתון של אתמול, ועד הפוסט הוויראלי של מחר. מגיעים אלינו אנשים מתחומים רבים ומגוונים: מעולם הארכיטקטורה, מפסיכולוגיה ומקצועות הטיפול, מעולם האמנות, מעולם המשפט ועוד. הבוגרים והבוגרות שלנו משתלבים ומשתלבות בעמדות מפתח בתחומים של ניהול אמנותי ואוצרות, פיתוח תוכניות תרבות, כתיבת הגות וביקורת, חקר במכוני מחקר ועוד. רבים הם אלו אשר מפרסמים את עבודת הדוקטורט שכתבו כספר עיון בהוצאה מוכרת וממשיכים ללימודי פוסט-דוקטורט ובהמשך אף משתלבים בהוראה ובמחקר אקדמי במוסדות המובילים בארץ.

תנאי קבלה 


 • ממוצע ציונים לתואר שני 87 ומעלה, כאשר ציון התזה הינו לפחות 90

 • ראיון קבלה

תהליך ההרשמה מתקיים לפי המודל של בתי-ספר ללימודים מתקדמים בארה"ב (graduate school): ראיון שלקראתו יש לכתוב מסמך כוונות קצר (מאוד), וכן לקרוא טקסט אקדמי שכמותו נלמדים בתוכנית. בראיון תתקיים שיחה ביקורתית על אודות הטקסטים, והוא מהווה גם הזדמנות לשיחה חופשית עם דמויות מהסגל האקדמי על אודות הנעשה בתוכנית. ניתן לגשת לראיון ללא תשלום דמי הרשמה.

 

תוכנית הלימודים


קורסי החובה

 1. הרמנויטיקה   

 1. פרשנות השיח   

 1. מבוא לתיאוריות ביקורתיות   

 1. תיאוריה וביקורת מפסיכואנליזה ועד פוסט-הומניזם   

 1. תיאוריות של תרבות: היבטים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים 

 

קורסי הבחירה והסמינרים (תשפ״ד)

* הריטואל: תיאורייה וביצוע 

* לשמוע קולות: איך חוקרים עם האוזניים

* המפנה האונטולוגי, יחסי חי צומח דומם

* הדת: תיאוריה וחוויה

* תיאוריות מבט וראייה לא אנושית

* תיאוריות דיגיטליות  יועבר באנגלית

*  Society of Algorithms and Data Subjects יועבר באנגלית 

 

למידע נוסף על הקורסים שלנו לחצו כאן

 

דרישות המסלול


 • קורסי חובה - 5 קורסי חובה בהיקף של 20 נ"ז 
 • קורסי בחירה - 3 קורסי בחירה אחד בהיקף של 12 נ"ז 

  תלמידי מסלול זה אשר הצעת המחקר שלהם הוגשה למזכירות, יקבלו ציון עובר (חובת נוכחות מבלי להגיש עבודה) על קורס בחירה בהיקף כולל של 4 נ"ז ובלבד שקורס זה נלמד בתוכנית.

 • במקרים מיוחדים יאושר לתלמידי התוכנית לפרשנות ותרבות ללמוד חלק מקורסי הבחירה מחוץ לתוכנית בארבעה תנאים: (1) תכני הקורסים רלוונטיים ותורמים ישירות לנושא המחקר של התלמיד/ה. (2) יוכרו מקסימום 8 נ"ז של קורסי בחירה מחוץ לתוכנית. (3) רק באישור בכתב של ראש התוכנית לפני הרישום לקורסים שמחוץ לתוכנית. (4) החובות בקורסים מחוץ לתוכנית תלויות במרצה ובקורס הנלמד.

 • סמינריונים - סמינריון אחד בהיקף של 4 נ"ז 
 • קולוקויום - חובת נוכחות בקולוקוויום הכללי של התוכנית  במשך כל שנות התואר כולל ביצוע מטלת כתיבה - תגובה קצרה לאחת ההרצאות פעם בשנה (ניתן להשתתף גם בקולוקווים של תלמידי תואר שלישי בהתמחות פרשנות ופסיכואנליזה). 
 • סדנת דוקטורנטים- יש להירשם לסדנת דוקטורנטים החל מהשנה השניה לתואר וכן במשך שנה אחת לאחר אישור הצעת המחקר.  

 • קוד דוקטורט - חובת רישום החל משנה א' ועד לסיום התואר.  

 • הנחיה - התלמיד ימצא מנחה מתאים מבין הסגל האקדמי של אוניברסיטת בר-אילן ו/או מחוצה לה בהתאם לנושא המחקר ובהתיעצות עם מורי החוג ו/או ראש התוכנית לא יאוחר מתחילת השנה השניה ללימודים.

 • ידיעת שפות- אנגלית לתואר שני (ניתן לקבל פטור מאת אחד מחברי הסגל של התוכנית).

המנחה, בתיאום עם יו"ר הוועדה המחלקתית, רשאי לחייב את המועמד ללמוד שפה זרה נוספת הנדרשת לביצוע עבודת המחקר.

להלן תקנון בית הספר ללימודים מתקדמים בנושא שפה זרה

 • לימודי יהדות- על התלמידים ללמוד לימודי יסוד ביהדות ולקבל ציון בקורסים אלה. (ישנה אפשרות להירשם לקורסים מקוונים)

להלן תקנון בית הספר ללימודי יסוד ליהדות, בו מפורטות חובות לימודי היסוד ביהדות בהתאם לתארים השונים

 

דוקטורט מאמרים


ניתן לכתוב דוקטורט מאמרים, המורכב משלושה מאמרים שהתקבלו לפרסום בכתבי עת בשיפוט עיוור. לפי כללי התוכנית ללימודי פרשנות ותרבות:

 • על פי נהלי בית הספר ללימודים מתקדמים ניתן להגיש את עבודת הדוקטור במתכונת של מונוגרפיה או כמקבץ הכולל שלושה מאמרים לפחות.
 • על פי החלטת מועצת הסגל של התוכנית לפרשנות ותרבות, אחד מהמאמרים לכל היותר יכול להיות בעברית, באחד מכתבי העת המאושרים על-ידי ות"ת והמופיעים באתר ספריית בר אילן ברשימה המתעדכנת מדי פעם כאן. על שני המאמרים האחרים להתקבל לפרסום בכתבי-עת בין-לאומיים המופיעים באתר זה: https://www.scimagojr.com/
 • בכל מקרה, דוקטורט המאמרים יעבור הליך שיפוט על ידי שופט/ת פנים וחוץ באמצעות ביה"ס ללימודים מתקדמים, כמו עבודת דוקטורט במתכונת מונוגרפית. עבודת דוקטורט חייבת להציג תימה משותפת, ולפיכך, גם בדוקטורט מאמרים נדרשים פרק מבוא ופרק דיון המציגים רקע רחב ומתכללים את המאמרים. אישור הזכאות לתואר ניתן רק לאחר השלמת השיפוט.
 • על פי החלטת מועצת הסגל של התוכנית לפרשנות ותרבות, אם שני מאמרים כבר התקבלו לפרסום, ורק מאמר אחד טרם התקבל בשל עיכובים בהליך השיפוט, הדוקטורט יכול להיות מאושר במידה וקורא פנימי וחיצוני אישרו זאת לפי נהלי ביה"ס ללימודים מתקדמים.

 

תוכנית הלימודים עבור בוגרי תואר שני עם תזה בתוכנית ללימודי פרשות ותרבות


קורסי בחירה - 3 קורסי בחירה סמסטריאליים או שנתיים בהיקף כולל של 12 נ"ז עם ציון "עובר" ללא צורך בהגשת עבודה. 

במקרים מיוחדים יאושר לתלמידי התוכנית ללימודי פרשנות ותרבות ללמוד חלק מקורסי הבחירה מחוץ לתוכנית בארבעה תנאים: (1) תכני הקורסים רלבנטיים ותורמים ישירות לנושא המחקר של התלמיד/ה. (2) יוכרו מקסימום 8 נ"ז של קורסי בחירה מחוץ לתוכנית. (3) רק באישור בכתב של ראש התוכנית לפני הרישום לקורסים שמחוץ לתוכנית. (4) החובות בקורסים מחוץ לתוכנית תלויות במרצה ובקורס הנלמד.

קולוקויום - חובת נוכחות בקולוקוויום הכללי של התוכנית בשנים א׳-ג׳  כולל ביצוע מטלת כתיבה - תגובה קצרה לאחת ההרצאות פעם בשנה (ניתן להשתתף גם בקולוקווים של תלמידי תואר שלישי בהתמחות פרשנות ופסיכואנליזה). 

סדנת דוקטורנטים- יש להירשם לסדנת דוקטורנטים החל מהשנה השניה לתואר וכן במשך שנה אחת לאחר אישור הצעת המחקר.  

קוד דוקטורט - חובת רישום החל משנה א' ועד לסיום התואר.  

הנחיה - התלמיד ימצא מנחה מתאים מבין הסגל האקדמי של אוניברסיטת בר-אילן ו/או מחוצה לה בהתאם לנושא המחקר ובהתיעצות עם מורי החוג ו/או ראש התוכנית לא יאוחר מתחילת השנה השניה ללימודים.

שפה זרה- אנגלית לתואר שלישי (ניתן לקבל פטור מאת אחד מחברי הסגל של התוכנית).
המנחה, בתיאום עם יו"ר הוועדה המחלקתית, רשאי לחייב את המועמד ללמוד שפה זרה נוספת הנדרשת לביצוע עבודת המחקר.

להלן תקנון בית הספר ללימודים מתקדמים שנושא שפה זרה

לימודי יהדות- על התלמידים ללמוד לימודי יסוד ביהדות ולקבל ציון בקורסים אלה. (ישנה אפשרות להירשם לקורסים מקוונים)

להלן תקנון בית הספר ללימודי יסוד ליהדות, בו מפורטות חובות לימודי היסוד ביהדות בהתאם לתארים השונים.

 

להרשמה