תרבות בנחת גיליון מספר 28

קהילת פרשנות ותרבות יקרה,

בשבועות האחרונים שוחחתי עם לא מעט מהסטודנטים והסטודנטיות שלנו בטלפון, בזום, ואף פנים-אל-פנים. גיליתי שהרבה מאד מאיתנו דווקא הצליחו להתקדם במהלך התקופה הרעה הזו בכתיבת עבודות או במחקר, במקרים רבים תוך כדי התנדבות או עבודה אינטנסיביות עם מפונים ונפגעים בהקשרים שונים. אחרים סיפרו שהם מצליחים לחזור לזה רק בשבועות האחרונים; והיו לא מעט שאמרו שדווקא ההודעה על מועד פתיחת הלימודים סייעה להם לחזור ולהתרכז. התברר לי שעבור רובנו פתיחת הסמסטר בשבוע הראשון של ינואר היא נקודת אור בלוח השנה.

בצד זה, יש כאלו שפתיחת הסמסטר לא נוחה להם: סטודנטים המשרתים במילואים או בצבא הקבע או בני ובנות זוג שלהם, מטפלים המועסקים כעת באמצעות משרד הביטחון בטיפול בנפגעי טראומה או משפחות של מפונים ונפגעים, ואחרים. ההתחייבות שלנו היא להנגיש את כל השיעורים (לרוב באמצעות הקלטות, אבל המרצה יכול/ה להחליט על אמצעים אחרים) למי שלא יוכלו להגיע באופן סדיר מסיבות הקשורות למלחמה, ולמצוא פתרונות למועדי הגשה דוחקים. מעין ואני זמינים כרגיל בכל עניין.

ואם מדברים על מפונים, הרי שד"ר אסף סעדון, פוסט-דוקטורנט בתוכנית, כתב בעיתון הארץ טור על המושג, אותו הוא מכיר ממקור ראשון. זה הטור, ואפשר לעקוף את חומת התשלום באמצעות המנוי שלכם בספריה (כלומר לחפש את עיתון "הארץ" בקטלוג הספרייה). נקווה שאסף וכל השאר יחזרו לבתיהם במהרה!

ובאופן חריג, אנו מודיעים על פתיחת קבוצת ואטסאפ לשנה א'. להצטרפות – הנה הלינק, ותודה לעומר דניאל שלקח זאת על עצמו.

נקווה ששמתם לב שהרצאת הזום של ד"ר דרור ינון בנושא: "מבט פילוסופי על האנטישמיות" נדחתה מהערב (חמישי) ליום ראשון הקרוב (24 בחודש) בשעה 20:00. זה הלינק. ככל הנראה זו תהיה ההרצאה האחרונה בסדרת הזום שלנו, כיוון שבשבוע שלאחר מכן יתחיל סוף סוף הדבר האמיתי.

עוד פרויקט שהגיע לסיומו השבוע הוא מרחב הלמידה בחדר הסמינרים, שקיימנו בימי שלישי האחרונים. הצלחתי להשתתף בזה בעצמי באחת מהפעמים ואני יכול להעיד שהתקדמתי קצת בענייניי באותו היום. ולמרות שבעבודה אקדמית יש משהו מאד אינדיבידואלי ואף בודד, לעתים לקבוצה ולאווירה מסביב יש כוח. תודה ליערית שלם על הרעיון, ולמעין ורוני על הביצוע.

מעין גם מבקשת להודיע שהתבקשנו להגיש בקשות להארכה רק דרך הקומפוזדוק, וכי לא יתקבלו טפסי פניה ידניים. בהקשר הזה אני שב ומדגיש שחשוב לנסח היטב את נימוקי הבקשה, ובמידה ויש נימוקים הומניטריים, לציין אותם במפורש. בכל סוג של בקשה, מעבודת קורס ועד דוקטורט וכל מה שביניהם, חשוב גם לנקוב במועד הגשה חלופי ולא לבקש סתם הארכה חסרת זמן.

מחכה מאד לראות את כולם בשבוע הראשון של ינואר!

חזקי