״גוף פוגש שפה  קריאה פסיכואנליטית בסיפוריו של דויד גרוסמן״

תאריך
תקציר

הספר מבוסס על עבודת דוקטורט שנכתבה בתוכנית במסלול פסיכואנליזה ופרשנות בהנחיית ד״ר דורית למברגר ופרופ׳ אבי שגיא. הספר יצא לאור בהוצאת ״רסלינג״ בסדרת ״נרקיסוס - סדרה לפסיכואנליזה, פילוסופיה וחקר התרבות״ בעריכת פרופ׳ ענר גוברין. 

 

דברים מאת המחבר אמיר קלוגמן:


כבר במפגשיו הראשונים עם ההיסטריה פרויד גילה שהגוף מְדַבֵּר, אבל גם עתה, יותר ממאה ועשרים שנה מאז הולדת הפסיכואנליזה, הגוף המדבר ממשיך להיות תעלומה לא מפוענחת, מציב חידות ושאלות עם כל מקרה בקליניקה, עם כל אירוע בגוף; שכן הגוף מדבר, אבל שפתו אינה השפה הכללית המקובלת, אלא שפה פרטית, לפחות במובנים מסוימים שניסח ז׳אק לאקאן – כל אחד והגוף המדבר שלו, כל אחד והאופן שבו גופו פוגש את השפה.

סיפוריו של דויד גרוסמן עוזרים לקרוא מחדש את מה שפסיכואנליטיקאים נתקלים בו בקליניקה מדי יום, להאיר ולחדד את גילוייה של הפסיכואנליזה ביחס לגוף: מה מאפיין את הגוף המדבר? היכן הוא ממוקם ובאיזה מובן הוא מדבר? מה ניתן לומר על אותו רגע חמקמק של מפגש בין גוף לשפה? דמויותיו של גרוסמן מדברות בשלל שפות פרטיות שאליהן מתלווים מופעים ייחודיים וחריגים של הגוף: השפה מאבדת את מאפייניה התקשורתיים, מקבלת ממד חומרי, ומנגד הגוף משתחרר ממהותו הפיזיולוגית והופך למצע חי ורוחש של משמעות ודיבור.

 

מצורף קישור לספר באתר רסלינג: 

https://resling.co.il/product/%d7%92%d7%95%d7%a3-%d7%a4%d7%95%d7%92%d7%a9-%d7%a9%d7%a4%d7%94/

מצורף גם קוד קופון להנחה למעוניינים לרכוש את הספר (להעתיק ולהדביק): H8QRGK9M

 

תאריך עדכון אחרון : 18/07/2022