קרל יאספרס: מהעצמיות אל ההווייה

תאריך: 
מחבר: 
תקציר: 

ספר זה מתחקה אחר יצירתו של הפילוסוף הגרמני קרל יאספרס (1969-1833), מראשית דרכו כפסיכיאטר צעיר ועד לימי בגרותו כפילוסוף אקזיסטנציאליסט. ההתבוננות הביקורתית בהגותו של יאספרס עוקבת אחר ניסיונו להעניק פשר לחיפוש האנושי אחר הבנה עצמית וחושפת את הקשיים והתסכולים הכרוכים בחיפוש זה. הספר פורש לפני הקורא את ניסיונותיו של יאספרס להתמודד עם קשיים אלו באמצעות כינון יחס פילוסופי אל מכלול ההוויה המצויה מעבר ליחיד – הזולת, העולם והטרנסצנדנציה.

בספר זה המחברת מנהלת דיאלוג מתמשך עם המחקר הקיים על יצירתו של יאספרס ומציעה קריאה חדשה שלה. לצד הביקורת על פרשנויות אלה, חושפת המחברת את האתגרים שהציבה דמותו של יאספרס לפני קוראיה. בשונה ממרבית מבקריו, שלרוב התעלמו מכתביו המוקדמים של יאספרס, שעסקו בפסיכיאטריה ובפסיכולוגיה, מוצעת בספר זה קריאה פילוסופית של כתבים אלה החושפת את אחדות העולם שמתוכו יצר – בתחילה כפסיכיאטר ואחר כך כפילוסוף. על פי קריאה זו יצירתו של יאספרס מתגלה כאחד הניסיונות הנועזים לגבש תפיסה מקורית על אודות שתי התמות היסודיות שהעסיקו את הפילוסופיה ואת התרבות האנושית בכל הזמנים – ה"עצמיות" וה"הוויה".

ד"ר רוני מירון מרצה בתכנית הבינתחומית ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן ועמיתת מחקר במכון שלום הרטמן בירושלים. פרסמה מאמרים בארץ ובחו"ל בפילוסופיה קונטיננטאלית ובפילוסופיה יהודית חדשה.